Brasilia
poloha města Brasilia v Brazílii
Brasilia byla postavena v centru Brazílii. Brasilia se nachází na náhorní planině a tvoří mezi ostatními státy federace zvláštní okrsek podobně jako Washington v USA . Do Brasilie se dostanete nejlépe leteckou cestou na moderní, ikdyž menší letiště, než např. v Sao Paolo nebo v Riu.
historie města Brasília
Hlavní město Brazílie – Brasilia nechal podle plánů moderních architektů postavit jeden z presidentů Brazílie českého jména a pravděpodobně i předků – Juscelino Kubitschek a od 21.3. 1960 se stala hlavním městem. Juscelino Kubitschek byl president zvolený v r. 1955 a v r. 1964 byl suspendován vojenskou vládou a odjel do zahraničí. Po svém návratu a pokusech se opětovně zapojil do vysoké politiky, zemřel v r. 1976 při autonehodě o níž v Brazílii panují menší či větší dohady.
důvody vzniku nového hlavního města Brazílie Brasília
Brasilie vznikala jako moderní město pro asi půl milionu obyvatel na zelené louce, jako město budoucnosti, se záměrem vytvořit ucelený celek pro obyvatele žijící na vysoké životní úrovni. V poslední době se však Brasilia tak jako i další jihoamerické města nevyhla neplánovanému rozšiřování obydlí nejchudších obyvatel – favel a běžné zástavby. a tak má Brasilia v současnosti asi 3 miliony obyvatel..
Jaké ale hlavní důvody vedly vládu Brazílie přestěhovat město z Rio de Janeira do vnitrozemí ? Byly to zřejmě tyto 3 hlavní:
1. bezpečnost hlavního města před případnou agresí, kdy Rio de Janeiro je příliš dostupné a při jeho obsazení nepřítelem by se hned v počátcích agrese stal obrovský stát těžce ovladatelným.
2. umístěním hlavního města do řídce obydleného vnitrozemí se rovněž přispělo k ekonomickému rozvoji celé oblasti.
3. dalším důvodem byla vnitřní bezpečnost hlavního města a jeho obyvatel, kdy v nově postaveném a menším městě se lépe kontroloval pohyb a chování osob než v dalece lidnatějším Riu de Janeiru.
architektura Brasilie
Brasilia je zajímavá především pro archkitekty svým architektonickým zrcadlovým uspořádáním budov hlavní třídy, ale i mnoha významnými moderními stavbami státních a veřejných budov navržených architekty známých jmen. Základní ubanistický plán města navrhl Lucio Costa a velkou část nejvýznamnějších budov jako Congres, Palác spravedlnosti, Katedrálu a další Oscar Niemeyer, považovaný za žáka Le Corbusiera.