Menu Zavřeno

Rady Brazílie

 

Rio De Janeiro

Lednová řeka tak pojmenovali portugalci zátoku v domnění, že se jedná o ústí řeky. A protože zde zakotvili v lednu, byl název na světě. Carrioco – obyvatel Ria, nicméně se tímto označením za jisté blahovůle pravých Carrioco může i nazývat každý, kdo navštívil Rio alespoň jednou. Nejčastějším gestem brazilce je vztyčený palec, což znamená vše kladné – děkuji, rád tě vidím, měj se, vše je OK, zatímco vztyčený ukazovák znamená jedno – pivo, jeden Real, jeden kokos. Nejčastěji frekventovanými slovy je Ciao -čau pouze při loučení, pokud někoho potkáte a povíte mu čau bude si myslet že ho posíláte pryč, dále je to slovo obrigado -děkuji. Ženy používají obrigada.

Doprava Brazílie

Taxiky v BRazílii můžete používat bez obav. Nejlépe však žluté městské vozy s taxametry. Městská doprava je v Riu zajišťována 2 úrovněmi busů – luxusními klimatizovanými autokary, které jsou vhodné pro turisty a běžnými městskými linkami – ty už jsou vhodné méně.

Stravování Brazílie

Ze všech světových destinací se domnívám, že Brazílie, ale především Rio de Janeiro je jedničkou pro milovníky dobrého jídla. Brazilské hotely mají většinou velmi dobré snídaňové bufety s různými druhy tropického ovoce, ale na obědy a na večeře je lépe si zajít do bufetů typu: „per kilo“ to znamená, že vaše spotřeba je vážená a podle toho zaplatíte úhradu; nebo do churaskarií, kde platíte vstup dle úrovně cca 8 – 15 US (V RS dle kursu) a konzumujete dle chuti. Je možné říci, že i ty levnější poskytují pro nás výběr na úrovni velmi kvalitní restaurace. V těchto restauracích dostanete papírové kolečko z jedné strany červené a z druhé zelené. Pokud je zelenou barvou nahoře znamená to: ano mám hlad, noste a nabízejte – (mimo samoobslužný bufet mezi stoly chodí další číšníci, kteří nabízejí různé druhy grilovaného masa), pokud je kolečko červenou barvou nahoře, znamená to – ne, již jsem plný. Nápoje se hradí zvlášť. Pije se zde pivo vcelku dobré kvality, jedno z místních piv má značku Bohemia a vaří se blízko Ria. Nejrozšířenější brazilská piva jsou Arctica a Brahma. Brazilské víno je poněkud horší kvality než Chilské, ale je dobré vyzkoušet všechno. Typickým brazilským nápojem je “ Caipirinha“ je to drink z třtinové pálenky, třtinového cukru a rozsekaných limetek, připravují jí také z vodky „Caipiroska“, ale není to ono. Jedna chladná Caipirinha Vás v horku osvěží, druhá Vás dostane do nálady, po třetí suverénně ovládnete sambu a po čtvrté mluvíte Portugalsky. Pátou si v horku raději nedávejte. Na Copacabaně je rovněž velké množství stánků, kde nabízejí osvěžující čerstvě rozseklé chlazené kokosové ořechy.

Bezpečnost Brazílie

Ač Rio de Janeiro má pověst města, kde si má dát člověk pozor, musím říci, že bezpečnostní situace, je díky nekompromisnímu postoji policie a snahám vlády, učinit Brazílii pro turisty zcela bezpečným státem rok od roku lepší. Za poslední 3 roky se bezpečtnost v Brazílii zlepšila několikanásobně.

V BRazílii je však dobré dodržovat 3 základní pravidla:

1. nechodit a nejezdit do chudinských oblastí bez doprovodu. Jezdit pokud možno žlutýmy městskýmy vozy taxi s taxametrem.

2. nechodit k moři na pláž brzy ráno (před 8 hod) a po setmění.

3. Samozřejmně pokud nemusíte, nenoste nápadné zlaté ozdoby a velké částky peněz.

Nákupy Brazílie

Mimo suvenýry, dostanete vše u nás. Suvenýry je nejlépe nakupovat na „Hippy Fair“, což je nedělní trh pro všechny, ale především pro turisty těsně na kraji další pláže Ipanema (Nebezpečná voda – z indiánského nářečí, důvodem byly nebezpečně vysoké vlny). Nyní je pláž Ipanema pláží luxusní čtvti Ria Leblon, která je čistější než Copocabana. Nejoblíbenějšími suvenýrem je sušené piranha. Piranha také slangově znamená černou prostitutku, kterých je na určitých místech Copocabany také dost.Pokud se jich chcete vyvarovat nechoďte především posedět do restaurace u diskotéky HELP, která je ve 1/4 cesty směrem od pevnosti tj. od pláže Ipanema k centru.

Koupání Brazílie

Kolem Rio de Janeira je 24 km pláží. Některé z nich, ač poetických jmen, jako např. Flamengo, nejsou zrovna moc vhodné ke koupání. Kvalita vody v Atlantiku je závislá na tom, jaké jsou vlny a kam směřují a co přinesou. Copocabana má poměrně lepší čistotu moře, odpovídající městu přes 10.mil obyvatel, sousední pláž Ipanema ji má však poněkud lepší. Nejlepší je na plážich Barry cca 15 km z centra kam se jezdí většinou Carrioco-(obyvatelé Ria ) koupat. Někdy bývají vysoké vlny, což je velmi vhodné pro surfování, ale vcelku nebezpečné pro méně zdatné plavce.