Menu Zavřeno

Rio De Janeiro

Doprava Rio De Janeiro

Do Rio de Janeiro – nejkrásnějšího města na světě, se dostanete letecky na mezinárodní letiště „Aeroporto Internacionalo“ nebo na staré letiště v centru města „Santos Dumont“, které v současnosti slouží jako vnitrostátní letiště. Letiště Santos Dumont je také součástí leteckého mostu spojující Sao Paolo a Rio de Janeiro. Tento most funguje jako kyvadlová doprava, kdy přijedete na letiště, postávíte se do řady, za cca 5 min si koupíte lístek a pokud je volno v letadle tak během 10 – 15 minut startujete. Za cca 25 minut sedáte v Sao Paolu.

 socha Krista spasitele – Cristo Redentor na Corcovadu a pláž Copacabana v Rio De Janeiru

 

Rio De Janeiro – poloha a čtvrti

Rio de Janeiro bylo postaveno v zátoce Guanabara, kterou portugalští plavci považovali za ústí řeky a protože zde poprvé přistáli v lednu, tak vznikl jeho poněkud chladivý název města – Lednová řeka. Rio de Janeiro je však se svými 24 km pláží velmi teplým městem. Teplota zde klesá pod 20 °C prakticky jen v zimních měsícíh v červenci a srpnu, ale ani to nemusí být pravidlem. Rio de Janeiro zaznamenalo rozvoj svého vlivu především po období napoleonských válek, kdy portugalský král byl donucen k emigraci a Rio de Janeiro si vybral v této době v Brazílii, jako hlavní město své říše a přesídlil sem s celým svým královským dvorem. V současné době je Rio de Janeiro duševním, kulturním, obchodním, ale především turistickým centrem Brazílie. Oproti svému rivalu Sao Paolu, což je nejdůležitější průmyslové město Brazílie, je Rio de Janeiro v brazílii turistickým cílem číslo 1.

Cukrová homole – Pao De Acucar a Centro s katedrálou ve tvaru pyramidy v Rio De Janeiru

Rio de Janeiro je vzhledem ke své velikosti a rozloze rozděleno do několik vzájemně propojených celků. Centrem města je tzv.downtovn jinak „centro“ což je místo nejtarší městské zástavby, kde nyní zde naleznete výškové budovy s kancelářemi, bankami a obchody. Mezi nimi jsou stále původní historické budovy. Poblíž centra je samozřejmně přístav a dříve hlavní nyní vnitrostátní letiště „Santos Dumont“. Nejblíže centru je čtvrť poetického názvu Flamengo se stejnojmennou pláží, kterou však nyní ke koupání příliš nedoporučujeme. Hned vedle navazuje čtvrť Botafogo a dále nejznámnější Copocabana. V Copocabaně najdete nejvíce hotelů, různé úrovně, ale také normální obytné a obchodní budovy s kancelářemi. Většina zástavby je výšková okolo 12 pater. Původní zástavba však byla nízkými patrovými domky, jejichž zbytky lze sporadicky vidět také. Původním majitelům těchto nízkých domků byly většinou učiněny nabídky k odprodeji s tím, že jim bylo jako součást dohody věnováno jedno patro v nové výškové budově. Na konci Copacabany je posádková pevnost Forte Copacabana, která několikráte sehrála svou roli při změně vlád. Za ní je další druhá nejznámnější brazilská pláž Ipanema (nebezpečná voda) se čtvrtí stejného názvu a navazující čtvrť Leblon. Adresa v těchto čtvrtích je hodnocena výše než vež čtvrti Copacabana a najdete zde mnoho luxusních chráněných „Condomií“. Směrem dále od centra je pláž Sao Conrado s hotely Sheraton a Intercontinental a dále po dvoupodlažní avenidě Niemeyer vytesané ve skále a pojmenované po známém brazilském architektovi, se dostanete do satelitního komplexu Barra da Tijuca, který byl vybudován se vším potřebným vybavením. Obyvatelé Rio De Janeira – Carrioco se většinou o víkendu se svými auty vypraví především tímto směrem na rozsáhlé pláže. Mezi těmito čtvrtěmi se na přilehlých kopcích a svazích rozprostírají známé jihoamerické obydlí nejchudších favely. Favely byly postaveny prakticky ze všeho dostupného stavebního materiálu. Jsou zde obchůdky, bufety, byla zde i v rámci podpůrných programů vlády zavedena elektřina a voda, ale ne všude a ne všichni ji platí. Obyvatelé patří k těm nejméně majetným z Ria a vzhledem k tomu je zde tím pádem i vysoká kriminalita pramenící rovněž z rošířeného obchodu s drogami a nezaměstnanosti. Bydlí zde i normální lidé,kteří dojíždí za svým běžným zaměstnáním. Nicméně jedna věc nelze těmto favelám upřít – jejich obyvatelé mají nejkrásnější výhled. Běžným turistům nedoporučiji jejich návštěvu. Pokud si je chcete prohlídnout zblízka je možné je navštívit formou organizované exkurze v jeepech, kdy trasa a návštěva a její bezpečnost je předem dohodnuta a zajištěna.

Samba a pláž Copacabana pod Cukrovou homolí

Zajímavosti Rio De Janeiro

Co navštívit v Rio de Janeiru? Samozřejmně vše, dle vlastní úvahy. Nejznámější tři věci by si ale neměl nechat ujít nikdo: Corcovado (sochu krista) stojící s rozpaženáma rukama směrem k městu a symbolicky nastavující náruč k objetí, Sugar Loaf (cukrovou homoli) a pokud nejste v Riu v období karnevalu tak nejznámější Sambu Show na Plataformě. K soše krista se dostanete vláčkem, nyní i mikrobusy a místo původních schodů k soše najdete elektrické eskalátory.
Na Cukrovou homoli jede lanovka a to nejprve na první kopec a z něj na Cukrovou homoli a na Sambu show je třeba vzhledem k návštěvnosti udělat rezervaci, protože místní cestovní kanceláře mají velký počet lístků dopředu rezervován a návštěvu Samby Show nabízí formou „exkurze“ s večeří nebo i bez ní. K dalším zajímavostem Ria patří stadion Maracaná pojmenovaný podle místní říčky ač oficiálního názvu: stadion Mario Filho(brazilský novinář), Sambodrom – místo konání karnevalových přehlídek a moderní katedrála. Tyto zmíněné zajímavosti se navštěvují také současně při exkurzi na Sugar Loaf. Pokud chcete navštívit fotbalové utkání je samozřejmně možné zajistit, ale pokud je návštěva objednána a zajišťována předem je cena vyšší než pokud půjdete sami a pokud jsou lístky sami si jej koupíte.Velké množství sedadel je totiž v trvalém vlastnictví, kdy při stavbě stadionu si mohli zájemci místo trvale koupit.Další velká část míst je dopředu pronajata.V Riu je rovněž velmi zajímavá botanická zahrada (Jardin Botanico) a na pahorcích kolem Ria deštný prales Tijuka. Každou neděli se uzavírá třída vedoucí podél pláže Copacabana – avenida Atlantica pro dopravu a na její rozhraní s druhou nejznámější pláží Ria – Ipanemy se koná pouze v neděli trh pro turisty Hippy Fair ,kde najdete největší množství suvenýrů z Brazílie. Dostanete se na něj volnou procházkou podél Copacabany a na konci se dáte směrem za benzinovou pumpu Shell, ale každého Carrioca se můžete zeptat na Hippy Fair.

Na stadionu Maracana a favelas – čtvrtě chudiny v Rio De Janeiro

V Rio de Janeiro má rovněž centrálu největší světová klenotnická firma Stern, kam se můžete zdarma podívat zdarma prakticky z každého hotelu, stačí jen ohlásit zájem na recepci nebo u stánku zmíněné firmy v hotelu. Zavolají Vám mikrobus a následuje prohlídka výstavy těžby a zpracování drahokamů zakončená prohlídkou prodejní výstavy, kde si můžete nebo nemusíte něco koupit. Nicméně vždy dostanete malý dárek – suvenýr většinou drobné neopracované kameny. Pokud se rozhodnete vydat do okolí Ria je možné navštívit některý z ostrovů a pokud budete mít štěstí uvidíte i delfíny. My navštěvujeme ostrov St.Bernardo jehož majitelem je italský restauratér, který Vám k bohatému obědu udělá osobně vynikající špagety. Dalším místem,které stihnete navšítívit během jednoho dne je Petropolis víkendové místo aristokracie v minulosti, kdy ještě nebyla v Rio klimatizace a místní společnost jezdila za chladivým prostředím do hor.I v současnosti patří k vlastnictví villy v této oblasti k výrazu dobré úrovně. Pokud se rozhodnete vydat z Ria na jednu nebo více nocí nabízí se letovisko Búzios s mnoha malými penziony a hotýlky.